A A A
Wymień piec do końca 2022 r.

Nadal używasz pieca lub kotła na węgiel lub drewno, który nie spełnia żadnych norm emisyjnych? Według uchwały antysmogowej musisz wymienić go do końca 2022 roku; w Małopolsce obowiązuje uchwała antysmogowa.

Za niedostosowanie się do jej przepisów grozi mandat do 500 zł lub kara grzywny do 5000 zł. Wymień kocioł zanim będzie za późno! Kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 musisz wymienić do końca 2026 roku. Kocioł klasy 5 zainstalowany przed 1 lipca 2017 roku, możesz używać bezterminowo.

DLACZEGO MUSISZ WYMIENIĆ SWÓJ STARY KOCIOŁ?

W Małopolsce obowiązuje uchwała antysmogowa. Za niedostosowanie się do jej przepisów grozi mandat do 500 zł lub kara grzywny do 5000 zł. Jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej klasy 3, to do końca 2022 roku musisz go wymienić. Potem będzie on nielegalny! Wymień kocioł zanim będzie za późno.

Więcej na: www.powietrze.malopolska.pl/antysmogowa

Sprawdź, ile kosztuje cię twój stary piec: kalkulator emisji i kosztów ogrzewania

GDZIE UZYSKAĆ POMOC FINANSOWĄ?

NOWA ULGA TERMOMODERNIZACYJNA

Masz dom jednorodzinny? Płacisz podatek PIT? Wymień stary piec i ociepl swój dom, a zapłacisz nawet 10 000 zł podatku mniej!

Ulga pozwala na odliczenie od dochodów (przychodów) wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, wymiany źródeł ogrzewania oraz instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Kto może skorzystać z ulgi?

Podmiotami uprawnionymi do korzystania z ulgi są podatnicy podatku PIT opłacający podatek:

  •  według skali podatkowej,
  •  według 19% stawki podatku,
  •  ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Limit ulgi:

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć 100% wydatków poniesionych w okresie realizacji przedsięwzięcia. Jednak kwota nie może być wyższa niż  53 000 zł.

Jest to suma wydatków w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Limit dotyczy osoby podatnika bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach.

W przypadku podatników rozliczających się według skali 18%, mogą więc oni otrzymać do 9 540 zł zwrotu podatku. Więcej o uldze – tutaj.


PROGRAM CZYSTE POWIETRZE
Chcesz wymienić stary kocioł węglowy lub ocieplić swój dom? Teraz możesz dostać na to dotację – nawet 47 700 zł. Nie zwlekaj – złóż wniosek już teraz w Urzędzie Miejskim w Słomnikach, u ekodoradcy, pok. 40, tel. 123881102, wew. 140. Szczegóły programu – tutaj.
 
Więcej informacji uzyskasz u naszego ekodoradcy oraz na stronie   

Bądź na bieżąco: