Drukuj
Nie pal śmieci

Palenie śmieci w piecach jest niezwykle groźne dla naszego zdrowia i życia, co roku smog zabija ok. 28 tysięcy Polaków. O czym więc należy pamiętać w rozpoczętym już na dobre sezonie grzewczym?

NIE PAL ŚMIECI I KUPUJ TYLKO CERTYFIKOWANY OPAŁ

Czego nie można spalać w piecu:

Podczas spalania śmieci powstaje szkodliwy dym zawierający m.in.:

Kontrole palenisk w naszej gminie i pierwsze mandaty

Na terenie gminy Słomniki trwają kontrole palenisk. Dotychczas na wykonanych 81 kontroli pobrano 10 próbek popiołu. Pierwsze mandaty w wysokości 500 zł trafiły już do mieszkańców naszej gminy, którzy łamią przepisy i spalają śmieci w kotłach i miejscowych ogrzewaczach pomieszczeń.  Palenie śmieci grozi także sądową grzywną w wysokości do 5000 zł.

Pamiętaj!

Co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. Polaków. Spalane śmieci zatruwają nasze najbliższe otoczenie, wody gruntowe i ziemię. Dlatego spożywamy zatrute mleko, jajka, warzywa i owoce. Paląc śmieci w piecu, niszczysz własne przewody kominowe, co może doprowadzić nawet do zaczadzenia. Ta oszczędność kosztuje Cię zdrowie i życie!

ŚLEDŹ POMIARY CZUJNIKÓW JAKOŚCI POWIETRZA

W 7 placówkach na terenie gminy: w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury, w szkołach w Słomnikach, Kacicach, Waganowicach, Smrokowie, Prandocinie, Niedźwiedziu zainstalowano czujniki jakości powietrza, tzw. pyłomierze. Dyrektorzy i nauczyciele mogą dzięki temu uzyskać szybką informację o stanie jakości powietrza, który np. uniemożliwia spacer na zewnątrz. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do śledzenia pomiarów – tutaj.

ZGŁASZAJ NIEPRAWIDŁOWOŚCI

W okresie grzewczym będą kontynuowane kontrole palenisk na terenie całej gminy. Na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i pod nr 123881102, wew. 140 można zgłaszać nieprawidłowości dotyczące palenia niedozwolonych odpadów.

ZŁÓŻ WNIOSEK DO PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE W URZĘDZIE MIEJSKIM W SŁOMNIKACH

Na podstawie porozumienia podpisanego pomiędzy gminą Słomniki a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od października 2019 r. wnioski do programu Czyste Powietrze można składać za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Słomnikach.  Ekodoradca przyjmuje w pokoju nr 40 na II piętrze od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu, tel. 123881102, wew. 140. Zakres czynności obejmuje pomoc w wypełnianiu wniosku i jego weryfikację oraz przekazanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Jakie dokumenty przygotować przed wizytą w Urzędzie Miejskim, zobacz – tutaj.

Odsłony: 3061