A A A
Konkus lider innowacyjności

Gmina Słomniki została laureatem konkursu „Innowacje w świecie samorządów”. To nagroda za wdrażanie innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań, m.in. za budowanie obiektów użyteczności publicznej w technologii pasywnej i ztermomodernizowanie prawie wszystkich gminnych budynków.

 

Tak Kapituła Konkursu uzasadniła werdykt w konkursie „Innowacje w świecie samorządów”:

„Gmina Słomniki została doceniona za zrealizowanie działań w ramach programu zrównoważonego rozwoju gminy:

 

  • ograniczenie niskiej emisji i kosztów zużycia energii poprzez wybudowanie 4 budynków użyteczności publicznej metodą pasywną;
  • termomodernizacja ok. 95% gminnych budynków użyteczności publicznej;
  • działania ekodoradcy z programu LIFE “Małopolska w zdrowej atmosferze”;
  • pozyskanie środków na wymianę starych kopciuchów i zakup energooszczędnych źródeł ogrzewania (wymiana 240 pieców, do końca 2020 jeszcze kilkadziesiąt, zakup na kwotę 2,5 mln urządzeń OZE).

Wpływ na środowisko: oszczędność energii 80%, spadek emisji CO2 o ok. 90%. Skala innowacyjności: samorządowa”.

Nagrodę dla Gminy Słomniki odebrał Zastępca Burmistrza Gminy Słomniki Michał Chwastek, który podziękował za docenienie wieloletniego dorobku służącego przede wszystkim dobry społecznemu.

Konkurs „Innowacje w świecie samorządów” to pierwsza edycja konkursu zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Politechnikę Krakowską. Gmina Słomniki otrzymała nagrodę w kategorii “Innowacje w budownictwie energooszczędnym kluczem sukcesu”.

Więcej o tym wydarzeniu – tutaj.

Foto PK