A A A
Piłka plażowa

Około 1800 dzieci ze szkół i przedszkoli w Gminie Słomniki rozpoczęło wakacje. Podpowiadamy, jak ciekawie spędzić czas wolny w naszej gminie, by było aktywnie i z pasją.

Zakończenie roku w liczbach

Prawie 1800 dzieci ze szkół i przedszkoli zakończyło w piątek 23 czerwca rok szkolny; 166 z pośród nich od września pójdzie według reformy do klasy VII szkoły podstawowej. Prężnie działa szkoła muzyczna w Słomnikach – tegorocznych absolwentów było 19, zaś aż 66 uczniów będzie kontynuowało naukę po wakacjach. W trybie 6-letnim do szkoły uczęszcza 48 uczniów.

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Słomnikach przygotowało wiele atrakcji na tegoroczne wakacje

Swego nie znacie… Letni Klub Poszukiwaczy Piękna Najbliższej Okolicy. Centrum Kultury zaprasza!

Wakacje na sportowo

Piłka nożna, tenis, badminton, siatkówka plażowa, koszykówka

Na boisku wielofunkcyjnym  za halą sportową w Słomnikach oprócz gry w tenisa, badmintona czy koszykówkę można też grać w piłkę nożną. Wystarczy mieć sportowe obuwie. Szczegóły bezpośrednio na hali lub pod numerem tel. 508 162 72. Boisko wielofunkcyjne i do siatkówki plażowej  dostępne są w godzinach otwarcia hali, od poniedziałku do piątku od 8.00 do 21.00, w soboty od 9.00 do 19.00. Jest możliwość wypożyczenia sprzętu. Tradycyjnie w piłkę można pograć na Orliku przy klubie LKS Słomniczanka. Działa tam także boisko wielofunkcyjne  – dostępne od 8.00 do 18.00 7 dni w tygodniu. Inne boiska otwarte są bez ograniczeń czasowych: w Smrokowie boisko wielofunkcyjne przy szkole oraz boisko LKS Wiktoria, w Prandocinie boisko wielofunkcyjne naprzeciwko szkoły i boisko LKS Juvenia, w Niedźwiedziu boisko należące do LKS Niedźwiedź, w Miłocicach – przy placu zabaw z siłownią na świeżym powietrzu, w Polanowicach – przy LKS Polanowice, sąsiadujące z placem zabaw i siłownią, w Wężerowie – przy drodze E7, sąsiadujące z placem zabaw i siłownią, w Muniakowicach – tuż obok placu zabaw, w Trątnowicach – w pobliżu remizy strażackiej, w Kacicach – obok szkoły.

Strefy rekreacji i siłownie zewnętrzne

Strefy rekreacji znajdują się w Miłocicach, Polanowicach, Wężerowie i Niedźwiedziu. W Słomnikach działa siłownia zewnętrzna za budynkiem strzelnicy sportowej przy ul. Kościuszki 26.

Rodziców z małymi dziećmi zapraszamy na place zabaw połączone z siłowniami zewnętrznymi. Oprócz urządzeń dla maluchów place zostały wyposażone w sprzęty do ćwiczeń na świeżym powietrzu i stoły do ping-ponga.

Dla miłośników strzelectwa sportowego

W wakacje dzieci i młodzież pod okiem instruktora będą mogli uczyć się strzelania na strzelnicy sportowej przy ul. Kościuszki 26 w Słomnikach. Zapraszamy w od poniedziałku do czwartku: poniedziałek: 17.00–19.00; wtorek 15.30–17.30; środa 16.00–19.00; czwartek 17.00–19.00. Z zajęć korzystają także dzieci ze świetlicy „Przystań” działającej w budynku tzw. starej szkoły, maja one swoje zajęcia w środę w godz. 16.00–17.00.

Wejdź na szlak

Rowerowy Szlak Kościuszkowski (Polanowice–Sosnówka – dł. 23 km). W gminie Słomniki szlak rozpoczyna się w pięknym kompleksie leśnym Polanowice–Goszcza, który przecinają także szlaki nordic walking i Małopolska Droga św. Jakuba. Wyjeżdżamy z lasu obok jednostki wojskowej w Niedźwiedziu i przecinając tory kolejowe, zbliżamy się do Niedźwiedzia. Mijamy  kościół  św. Wojciecha, gdzie warto się zatrzymać, by przyjrzeć się bliżej zabytkowej figurze Madonny z Dzieciątkiem. Dalej podziwiać możemy pałac Wodzickich z początku XIX w. wraz z parkiem, w którym zachowały się pomniki przyrody, m.in. platan klonolistny o obwodzie 390 cm. Obecnie mieści się tam szkoła podstawowa. Trasa wiedzie do Rynku w Słomnikach, mija XIX-wieczny kościół Bożego Ciała i wiedzie do Prandocina. Tam  koniecznie trzeba zatrzymać się przy XIII-wiecznym kościele w stylu romańskim św. Jana Chrzciciela. Romańskie detale, takie jak misternie wykonane kompozycje plecionkowe nad obramieniem wejściowym, ozdobny fryz arkadowy czy kolumna znajdująca się nieopodal przy drodze do kościoła stanowią o atrakcyjności turystycznej tej świątyni. Na tutejszym cmentarzu warto odwiedzić grób ks. Romualda Wiadrowskiego, powstańca styczniowego. W 1914 r. udzielił on błogosławieństwa oddziałowi Władysława Beliny-Prażmowskiego – strzelcom Józefa Piłsudskiego, którzy zatrzymali się tu w drodze do Krakowa. Dalej trasa biegnie wąwozem, nad którym górują dwa krzyże, drewniany i betonowy.  Według przekazów w miejscu tym pochowani zostali powstańcy z 1863 roku. Dalej droga jest bardzo malownicza, wśród pól i łąk terenem wyżynnym tzw. padołami dojeżdżamy do Sosnówki. Obok kapliczki upamiętniającej obozujących tu powstańców styczniowych pod wodzą generała Mariana Langiewicza na skraju gęstego lasu jest miejsce na odpoczynek – zadaszone ławeczki i stolik. Tu trasa opuszcza gminę Słomniki i kieruje się ku Nasiechowicom w gminie Miechów.

Szlak szosowo-terenowy, cała pętla Kraków Witkowice–Kocmyrzów – dł. 91 km; oznaczenie: kolor czerwony.

Małopolska Droga św. Jakuba (Szczepanowice–Polanowice–Zalesie – dł. 8 km)

To część pątniczego szlaku do hiszpańskiego Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Apostoła. Nawiązuje do średniowiecznego traktu prowadzącego skrajem doliny Wisły od Sandomierza do Krakowa, którego kierunek wyznaczają kolejne świątynie pod wezwaniem św. Jakuba. Najbliższy kościół, któremu patronuje mieści się w Więcławicach Starych. Oznaczony jest żółtą muszelką, której promienie wskazują wędrowcom kierunek.

W naszej gminie wędrówkę zaczynamy w Szczepanowicach, gdzie na głównym skrzyżowaniu we wsi stoi odnowiona drewniana kapliczka pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Powstała  w XIX w. z inicjatywy mieszkańców. W środku jest piękny, także XIX-wieczny, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, który przy okazji remontu został również odrestaurowany. Niedaleko stąd, kierując się na południe, na wysokim wzgórzu znajduje się zbiorowa mogiła 49 żołnierzy rosyjskich i austriackich, którzy zginęli tutaj w potyczce podczas I wojnie światowej. Mieszkańcy ustawili tam krzyż z tabliczką, upamiętniającą te tragiczne wydarzenia. Wędrując szlakiem przez kompleks leśny Polanowice–Goszcza, mijamy kapliczkę św. Huberta, patrona myśliwych. Obok kapliczki na drzewie wisi ikona św. Mikołaja, na której jest też scena polowania św. Huberta. Szlak przecina trasę nordic walking i prowadzi na obszerną polanę, gdzie są ławeczki, miejsce na ognisko, a także tablice informacyjne m.in. o Małopolskiej Drodze św. Jakuba. Wychodząc z lasu, muszelkowy szlak zmierza w lewo do Więcławic Starych, do diecezjalnego sanktuarium św. Jakuba Apostoła.

Szlak szosowo-terenowy, cała trasa Kraków–Sandomierz, dł. 206 km; oznaczenie: żółta muszelka.

Południowo-Zachodni Szlak Cysterski

Ideą wytyczenia Południowo-Zachodniego Szlaku Cysterskiego było uchronienie od zapomnienia dawnych budowli cysterskich i pocysterskich. Od strony południowej najbliższy znajduje się w Krakowie Mogile (bazylika mniejsza MB Wniebowziętej i św. Stanisława BM – sanktuarium Chrystusa Ukrzyżowanego) oraz na osiedlu Szklane Domy (kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i bł. Wincentego Kadłubka). Szlak ma swój przystanek w naszej gminie, przy wyżej już wspomnianym kościele św. Jana Chrzciciela w Prandocinie. To bowiem prawdziwa perła architektury romańskiej: XIII-wieczna budowla, której dzieje związane są z zakonem cystersów. Po raz pierwszy wzmiankowany był w dokumentach w 1222 r. jako własność cystersów z Mogiły. Iwo Odrowąż, kolejny dziedzic Prandocina, ufundował wówczas klasztor cystersów w pobliskich Kacicach, uposażając ich także w wieś Prandocin. Kilka lat później, gdy zakon przeniósł się do podkrakowskiej Mogiły, Prandocin wciąż należał do dóbr klasztoru. Dalej szlak wiedzie do Jędrzejowa do archiopactwa cysterskiego w województwie świętokrzyskim.

Trasa samochodowa, dł. trasy 230 km; oznaczenie: kontur krzyża na białym tle.

Szlaki nordic walking

Jeśli ktoś lubi spacerować z kijkami, zapraszamy do wyżej już wspominanego kompleksu leśnego Polanowice-Goszcza. Do pętli najlepiej dojechać samochodem bądź rowerem drogą krajową nr 7. Jadąc od strony Słomnik, należy skręcić za kościołem na Widomej w lewo do miejscowości Zalesie. Samochód można zaparkować przed szlabanem przy wejściu do lasu.  Jest także wytyczona trasa piesza łącznikowa ze  Słomnik w kolorze żółtym (patrz mapka) przez Miłocice.

Mijamy szlaban i po 10–15 minutach dochodzimy do malowniczej polany. Miejsce na odpoczynek, wokół tablice informacyjne, edukacyjny punkt z prezentacją tutejszego drzewostanu, zadaszona wiata, palenisko i grill. Tu wybieramy szlak, którym chcemy wędrować. Trasy mają różny stopień trudności, przeznaczone dla zaprawionych chodziarzy jak i rodzin z dziećmi, dopiero rozpoczynających przygodę z kijkami. Trasa zielona, najłatwiejsza, to pętla o długości 3,4 km; kolejno w stopniu trudności czerwona — 6,2 km i czarna —9,9 km. Na szlaku są tablice pokazujące zestaw ćwiczeń, które powinno się wykonać przed wyruszeniem w drogę oraz punkty pomiaru tętna wraz ze wskazówkami, jak je samodzielnie wykonać. Trasy posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. Umożliwia to dowolne wydłużanie, skracanie przejść lub zmianę kierunku marszu.

Szlaki o długości: 3,4km, 6,2 km i 9,9 km. Oznaczenie: kolor zielony, czerwony i czarny.