A A A
Narodowe  Czytanie  w MBP

 W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości lekturą Narodowego Czytania było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, stanowiące w swoim czasie tekst niezwykle dla Polaków znaczący.

„Przedwiośnie” ukazało się w roku 1924 (z datą 1925) i jest jednym z najważniejszych tekstów literackich dwudziestolecia międzywojennego. Opowiada historię Cezarego Baryki, który  urodzony w Baku po zakończeniu I wojny światowej przyjeżdża do odradzającej się ojczyzny. Autor opisuje czas tworzenia się Polski niepodległej, ścieranie się poglądów i postaw, unikając jednoznacznego poparcia dla którejkolwiek z walczących ze sobą frakcji.

Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słomnikach otworzył Burmistrz Gminy Słomniki odczytując list Prezydenta RP.  Po prezentacji multimedialnej przybliżającej postać autora oraz jego twórczość rozpoczęło się wspólnie czytanie fragmentów powieści przez mieszkańców, członków Dyskusyjnego Klubu Książki, radnych, młodzież.

Jeśli istniała obawa, że czytany tekst będzie nużący dla czytelników i odbiorców to szybko zniknęła. Ci, którzy podjęli się wysiłku przekazania treści zrobili to profesjonalnie intrygując fabułą i delektując się językiem powieści. Słuchacze z kolei chłonęli czytane słowa i pilnie śledzili  przebieg akcji. Dało się zauważyć, że dla wszystkich zebranych było to ciekawe wyzwanie , a nawet pewnego rodzaju uczta intelektualna oraz lekcja historii. W trakcie wymiany zdań niektórzy wyrażali spostrzeżenia, że  wiele pytań, które zadaje Stefan Żeromski w „Przedwiośniu”  można by zadać i  dzisiaj.  Pytania – w  jakim kierunku zdąża Polska i jaka ma być są wciąż aktualne.

Galeria zdjęćUzupełnieniem uroczystego charakteru spotkania była patriotyczna aranżacja wnętrza, ekspozycja książek autorstwa Stefana Żeromskiego oraz poczęstunek.

M. J.