A A A
Spotkanie z Ewą Lipską

Niepowtarzalną okazją do poznania jednej z najważniejszych przedstawicielek polskiej poezji współczesnej było dla naszych czytelników spotkanie autorskie z Ewą Lipską.

Mieszkająca w Krakowie autorka ma w swoim dorobku ponad 30 tomików poezji, a jej wiersze od dawna obecne są w kanonie lektur szkolnych.  Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m. in. nagrody Fundacji im. Kościelskich (1973), nagrody Polskiego PEN Clubu (1992), nagrody Fundacji A. Jurzykowskiego (1993) i Nagrody Literackiej Gdynia (2011) oraz finalistką Nagrody Literackiej "Nike".

Chcąc przybliżyć postać pisarki młodszym czytelnikom zaprosiliśmy ją do ZSO w Słomnikach, gdzie spotkała się z gimnazjalistami i licealistami. Następnie w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się drugie spotkanie z czytelnikami biblioteki. Ewa Lipska opowiadała o swojej twórczości, inspiracjach i metodach pracy. Mówiła o wyjątkowości czasów w jakich żyjemy (najdłuższy w dziejach naszego narodu okres bez wojen) i porównywała funkcjonowanie społeczeństwa do sztafety, w której starsze pokolenia przekazują pałeczkę młodszym. Zdradziła, że nie interesuje się opiniami krytyków literackich, opowiedziała też kilka anegdot dotyczących m. in. Wisławy Szymborskiej, z którą się przyjaźniła. Później poetka odpowiadała na pytania zebranych i podpisywała swoje książki.

Urozmaiceniem obydwu spotkań była oprawa przygotowana przez uczniów ZSO w Słomnikach wraz z polonistką - Panią Renatą Natkaniec. Szczególny nastrój wprowadzały czytane przez młodzież i samą Ewę Lipską wybrane wiersze poetki, a także utwory muzyczne grane na różnych instrumentach przez uczniów szkoły muzycznej. Sądząc po opiniach zarówno starszych jak i młodszych uczestników spotkań autorskich, Ewa Lipska potrafi do głębi poruszyć czytelnika. A chyba taki właśnie jest główny cel poezji. Autorka pisze o tym w wierszu "Przesłanie": 

Tak pisać aby nędzarz
myślał że pieniądze.

A ci co umierają:
że to urodziny.

   Spotkanie z Ewą Lipską wywarło ogromne wrażenie na wszystkich obecnych. Nie często ma się możliwość bezpośredniej rozmowy z tak wybitną i powszechnie cenioną autorką. Teraz pozostaje nam czekać na nowy zbiór wierszy Pani Ewy, który jak zdradziła poetka ukaże się jeszcze w tym roku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

https://www.facebook.com/pg/Miejska.Biblioteka.Publiczna.w.Slomnikach/photos/?tab=album&album_id=1305132886233521

M. Sz.